ريشه بافي

فرش ها به مرور زمان مستحلک شده و ریشه فرش از بین میرود.از دیگر علل از بین رفتن ریشه فرش استفاده از مواد شوینده غیرمجاز توسط برخی از افراد و قالیشویان غیر مجاز است.

ریشه فرش یکی از اجزای زیبا کننده فرش بوده و دارای اهمیت فروانی است.

رفو و یا ریشه بافی  به ۳ طریق متفاوت انجام می شود که به شرح زیر می باشد :

1_ریشه بافی به روش بطلمه

2_ریشه بافی به روش مغزی

3_ریشه بافی به روش متصل

این سه روش متداول ترین روش هایی می باشد . که در اکثر تعمیرات فرشها انجام میشود . و تمامی کارشناسان زبده فرش این سه روش رو پیشنهاد میکنن .

ابتدا در مورد انواع ریشه بافی و یا رفوگری فرش توضیح میدهیم .

روش بطلمه

این روش یعنی روش بطلمه  بیشتر  مواقع در سر قالیهایی صورت می گیرند که از نظر  ریز بافت با رج شمار بالا هستند ، یا به سبب سفت بودن قالی سوزن در داخل فرش به سختی وارد می شود .  به همین منظور  جهت جلوگیری از ترکیدگی ریشه ها و از هم پاشیدن گره ها در هنگام حرکت سوزن و نخ چله مناسب با قالی، از این روش استفاده می شوند.

روش مغزی:

اگه در این روش بطلمه تعمیر کاران زبده نباشند . حتما کار اونجوری که باید پیش نمیرود،و تعمیرات فرش به خوبی انجام نخواهد گرفت .

قالی را مانند آماده کردن قالی در ریشه ریشه بافی به روش بطلمه آماده می کنند.

ریشه بافی به صورت مغزی به دو صورت مشروح در پی آمده است :

ریشه بافی قالی به روش مغزی نوع اول

برای مغزی نوع اول در قالی لول: نخست نخ مخصوص چله که اندکی نازک تر از نخ چله قایل است را سوزن می کنند. به فرض اگر قالی ۴۰ رج باشد از نخ چله ۵۰ رج استفاده می کنند و دو سر نخ را به هم نزدیک می سازند.

ریشه بافی قالی به روش مغزی نوع دوم:

مغزی نوع دوم بیشتر در قالیهای لول باف مورد استفاده قرار می گیرد. در کل، به ندرت از این روش استفاده می شود.

۳ . روش متصل:

 

در این نوع ریشه های قالی را از ته بریده و چله با رج شمار مناسب انتخاب نموده و با سوزن مطابق شکل به قالی متصل می کنند. طریقه اتصال قالی بر روی کارگاه یا چهار چوب: برای این کار قالی را از پشت بر روی کارگاه با میخ نصب و ریشه ها را بر روی میخهایی که در بالای کارگاه نصب می کنند، قرار داده و محکم می سازند. به طوری که ریشه ها شل نباشند. سپس، چوبی را به عنوان چوب هاف بین چله زیر و رو قرار داده و بر مبنای اینکه گلیم بافی به صورت کرباسبافی یا فارسی باشد یا گلیم باف به صورت ترکی و یا یک پود کلفت و نازک باشد، آن را بافته و از کارگاه درآورده و سر آن را زنجیره می زنند. البته، می توان همان گونه که ریشه ها به کارگاه متصل است زنجیره بافی کرد و بعد سر آن را دو گره زد.

 

بهترین و خبره ترین ها رو برای رفوگری و یا همون ریشه بافی فرش رو میتوانید از ما بخواهید . قالیشویی طهران با بهترین خدمات در زمینه رفوگری فرش در استان البرز میتوان بهترین گزینه برای شما بود .